| Management number | 216120373 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $103.60 | Model Number | 216120373 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powered by a MediaTek processor, the Tab M11 delivers smooth performance for everything you do, from casual browsing to multitasking. And with up to 10 hours of battery life, you can power through your day without needing to hunt for an outlet. The Android 13 operating system ensures a familiar and user-friendly experience, while 4GB of flash memory provides ample space for your apps, photos, and files. Plus, the included digital pen lets you unleash your creativity through note taking, sketching, and annotation. Whether you're a busy professional, a student on the move, or simply someone who loves entertainment on the go, the Lenovo Tab M11 is the perfect companion to unlock your potential, anywhere, anytime.







| UPC | 197532686632 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | Tab M11 |
| Model Year | 2024 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 1.03 Pounds |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ZADA0028US |
| Battery Power | 7040 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Pen |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 1.8, 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | MediaTek |
| Battery Capacity | 7040 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Stylus Pen |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, USB 2.0 |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | Arm Mali-G52 MC2 (integrated in MediaTek Helio G88 Octa-Core processor) |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year limited parts and labor |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | MediaTek Helio G88 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | [Most standard formats] |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1200 |
| Display Refresh Rate in Hertz | 90 |
| LithiumBattery Energy Content | 7040 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.54"L x 10"W x 0.28"Th |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form