| Management number | 216106759 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $599.60 | Model Number | 216106759 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo LOQ 15.6" FHD 144Hz Gaming Laptop
| UPC | 196379623497 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo LOQ |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.29 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Lenovo LOQ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| Warranty Type | Limited, Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 250 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 21"L x 14"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form