| Management number | 216099036 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216099036 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Communicate with your teammates and immerse yourself into your favorite titles with the Lenovo Legion H200 Gaming Headset. The Legion H200 combines performance and comfort suitable for long gaming sessions thanks to highquality 50mm drivers and soft breathable earpads. Overear design and adjustable headband provide a comfortable fit along with the Legion H200s breathable cloth earcups that can be removed for thorough cleaning if needed. The 50mm drivers provide high quality audio with 20 Hz to 20 kHz frequency response for a deep and immersive audio experience without peaking. Volume controls are located directly on the earcup allowing you to adjust your audio instantly. The microphone uses a swiveltomute design while also using passive noise cancellation to prevent the mic from picking up various background sounds that could be distracting to your teammates. You get a 6.5 long 3.5mm cable to connect to your system and it includes a Ysplitter for systems that separate headphone and microphone channels. Features. 3.5mm Wired Connection. 50mm Drivers. OnCup Volume Controls. Breathable Cloth Earcups. Passive NoiseCanceling Mic. SwiveltoMute Mic. YSplitter IncludedSpecifications. Color Black. Driver Size 50 mm. Cable Length 6.56 ft. Connectivity Technology 4 pole single 3.5 mm or 3 pole dual 3.5 mm. Impedance 32 Ohms. Earpiece Design Overthehead. Earpiece Type Binaural. Driver Size 1.97. Microphone Design Boom. Microphone Technolog Unidirectional Noise Cancelling. Integrated Microphone Yes. Detachable Microphone No. Form Factor Earcup. Weight 1.4 lbs
| UPC | 195348993074 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | Video Game |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | Lenovo |
| Model Name | Lenovo Legion H200 |
| Style Name | Gaming |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 337 Grams |
| Sensitivity | 102 dB |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | LENOVO |
| Model Number | GXD1B87065 |
| BuiltIn Media | Cable |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Series Number | 200 |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Controller Type | Wired Controller |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Gaming |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Gaming Consoles, Tablets |
| Enclosure Material | Plastic, Metal [with possible Leather or Foam] |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Additional Features | Lightweight |
| Warranty Description | Two year warranty. |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | FFP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form