| Management number | 216071544 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $840.00 | Model Number | 216071544 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the PC has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Brand: LenovoSeries: Lenovo Legion Tower 5iOperating System: Windows 11 ProProcessor: Intel Core Ultra 7 265FProcessor Core: 20-CoreProcessor Speed (up to): 5.3 GHzGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7Memory: Up to 64GB DDR5 5600 MT/s RAMHard Drive: Up to 4TB M.2 PCIe SSDAudio: Nahimic Audio, 5.1 Channel Surround SoundMotherboard: Intel ARL-S Customized MB, B860, mATXWireless Connectivity: WiFi 6E 802.11AX (2 x 2), Bluetooth 5.3Assembled Product Dimensions (H x W x D): 15.11″ x 8.30″ x 18.03″Color: Eclipse BlackProduct weight: 33lbsCooling: Legion ColdFrontPorts/SlotsTop:USB-A (USB 5Gbps)USB-C® (USB 5Gbps)Headphone / mic comboRear:2.5GHz Ethernet (RJ45)USB-C® (USB 10Gbps)2 x USB-A (USB 5Gbps)4 x USB-A (hi-speed USB)3 x audio ports
| UPC | 196804392462 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo Tower 5i |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | 32 RAM/2T SSD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo Tower 5i |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 15.11 x 8.3 x 18.03 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 265F |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Device |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 7680 × 4320 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form