| Management number | 216140722 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216140722 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo Legion Pro 7i is designed for eSports masters who demand high FPS in AAA games. It’s powered by Intel® Core Ultra processors and 50 Series NVIDIA® GeForce RTX™ graphics for elite performance. Legion Coldfront: Vapor features an integrated Hyper Chamber system that combines turbo-charged fans with a 250W Vapor Chamber for peak cooling. Rear RBG vents and strategically placed side ports enhance airflow away from you to reduce noise levels for a quieter, more focused gaming experience. Lenovo AI Engine+ optimizes performance in real time while the Lenovo PureSight OLED gaming display provides fast refresh rates and low latency. Be the first to spot the enemy with DisplayHDR™ True Black 1000 which delivers deeper blacks and richer contrast for crystal-clear visuals. NVIDIA® G-SYNC support guarantees tear-free, fluid gameplay for precise movements during intense competitive gaming sessions. The Lenovo Legion Pro 7i serves as an amazing desktop replacement that can go everywhere with you so you can play at your best anywhere.
| UPC | 199272787747 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Eclipse Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Legion Pro 7i |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 83F500GNUS |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, 400W AC Adapter, Internal Battery, and Quick Start Guide. |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 255HX |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| CPU Model Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Parts & Labor |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| LithiumBattery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.86"L x 14.35"W x 1.05"Th |
| Other Special Features of the Product | Lenovo AI Engine+, Lenovo PureSight OLED, Legion Coldfront: Vapor, Lenovo Space |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form