| Management number | 216144612 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $307.60 | Model Number | 216144612 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Offering a plethora of performance options for any gamer in a clean, minimalist design, the Legion 5 pairs revolutionary AMD Ryzen 4000 series Processors, NVIDIA GeForce Graphics, 3200MHZ DDR4 Memory, and M.2 NVMe PCIe SSD Storage, which pushes the CPU and GPU together for improved frame-rates. Plus, the Legion 5 combines blindingly fast refresh rates on a crisp 1080p display with hair-trigger inputs via the Legion TrueStrike keyboard with soft-landing switches allowing you to scream past competition and rise up through the ranks. Product Details: Processor: AMD Ryzen 5 4600H (6C / 12T, 3.0 / 4.0GHz, 3MB L2 / 8MB L3) Display: 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare, 120Hz, 45% NTSC, DC dimmer Graphics: NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB GDDR6 Memory: 8GB 3200MHz DDR4 RAM Hard Drive Size: 256GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe + 1TB HDD 7200rpm 2.5" Operating System: Windows 10 Home 64, English Card Reader: None Optical Drive: None Audio: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos for gaming, HARMAN-branded Microphone: 2x, Array Keyboard: White backlit, English (US) Battery: 4 Cell Li-Polymer 60Wh Power Adapter: 170W Slim Tip Ports: 3x USB 3.2 Gen 1, 1x power connector, 1x Ethernet (RJ-45), 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x HDMI 2.0, 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer and DisplayPort 1.2) Fingerprint Reader: None Physical Locks: Kensington Security Slot Camera: 720p HD with Privacy Shutter WLAN + Bluetooth : Wi-fi 6, 802.11ax, 2x2 + BT5.0 Dimensions: 14.3 x 10.22 x 0.87-0.94 inches Weight: 5.07 lbs Color: Phantom Black
| UPC | 194778735230 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Phantom Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Legion |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 5 Hours |
| CPU Codename | Renoir |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Legion 5-15ARH05 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| Audio features | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec, stereo speakers, Dolby Atmos for gaming, HARMAN-branded |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | 802.11ax |
| CPU Model Number | Ryzen 5 4600H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | AMD R Series |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD with Privacy Shutter |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, Headphone, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Ryzen 4000 Series |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Microphone Form Factor | Boundary |
| Optical Storage Device | DVD |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 22"L x 14"W x 4"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form