| Management number | 216067802 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $259.60 | Model Number | 216067802 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing.Hard Drive:1TB SSDMemory:16GB DDR4 SDRAMDisplay:15.6-inch Full HD Touchscreen DisplayScreen Resolution:1920 x 1080Processor:Intel Core i3-1215U Processor (6-Core, 1.2 GHz up to 4.40 GHz, 10 MB Cache)Graphics:Intel UHD GraphicsOperating system:Windows 11 ProPorts:1 x SuperSpeed USB Type-C, 2 x SuperSpeed USB Type-A, 1 x HDMI, 1x SD Card Reader 1 x Headphone/Microphone ComboWireless connectivityWiFi and BluetoothWebcamYesColor:Cloud GrayDimensions L x W x H (inches):14.17 x 9.29 x 0.7Weight:3.52 lbs
| UPC | 197532010086 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | i3 |
| Voltage | 11 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Ideapad |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 82QD00DHUS |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam with Mic, ROKC data cable |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Extended |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3 1215U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-1215U |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | [1 or more] |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form