| Management number | 216077336 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216077336 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
KEY SPECIFICATIONS: PC Type: 2-in-1 Laptop Computer PC Series: Lenovo IdeaPad Flex Processor: AMD Ryzen AI 5 340 Processor (6 Cores, 12 Threads, 16MB L3 Cache, 4.8 GHz Max Turbo Frequency) Memory: 16GB LPDDR5x Storage: 1TB SSD Graphics: Integrated AMD Radeon 840M Graphics Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Glossy, 45% NTSC, 60Hz, TÜV Low Blue Light, Glass, Touch Communications: Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 Camera: FHD 1080p + IR with Privacy Shutter Audio: Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio Keyboard: Backlit Keyboard Operating system: Windows 11 Professional Ports & Slots: 1x USB Type-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB Type-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On2x USB Type-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.41x HDMI 1.4b1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x microSD card reader Additional Information: Dimensions: 12.32" x 8.94" x 0.69" Approximate Weight: 3.53 lbs
| UPC | 693031357351 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cosmic Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad Flex 5 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.53 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo Digital Pen, Authorized DLCA Accessory |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Wi-Fi/Bluetooth enabled devices |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated AMD Radeon 840M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.32"L x 8.94"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form