| Management number | 216141449 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $307.60 | Model Number | 216141449 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo IdeaPad Flex 5 16" 2-in-1 2.5K IPS Touchscreen Laptop, Intel Core i7-1255U
| UPC | 659475119320 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo IdeaPad |
| Power Device | Built-in battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo IdeaPad Flex 5, Windows 11 Pro, 32GB Hotface USB Card |
| Screen Finish | Glossy |
| Audio features | Headphone/microphone combo jack support |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1255U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 1350 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 3"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form