| Management number | 216065322 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $340.00 | Model Number | 216065322 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Whatever you're doing or wherever you are, you can count on the smart and 360-degree convertible IdeaPad Flex 5 to seamlessly adapt to you with its tough-tested drop-down hinge which offers more ergonomic typing by lifting up the keyboard, and the latest AMD Ryzen 7730U processor and full-function Type-C port. Find yourself lost in the story with a taller 16:10 WUXGA display, and see it from anywhere with minimal eye strain with up to 300 nits brightness and TÜV certification.



| UPC | 840347614887 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad Flex 5 14Abr8 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4266000 MHz |
| Model Number | 14Abr8 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort via USB-C |
| BuiltIn Media | Keyboard, Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7730U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or Type-C compatible accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7000 |
| Graphics Coprocessor | AMD |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Optical Storage Device | CD-R |
| Available M2 Slot Count | 2 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.85"L x 12.32"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form