| Management number | 216068941 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $379.60 | Model Number | 216068941 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 16" WUXGA Touchscreen Laptop, AMD Ryzen AI 7 350
| UPC | 196379921043 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad 5 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | Lenovo IdeaPad 5 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI 1.4 |
| BuiltIn Media | 1x 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen AI 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | IPS LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 860M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form