| Management number | 216070735 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $163.60 | Model Number | 216070735 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untestedTechnical Specifications:Screen:14 inches HD Screen (1920 x 1080)Processor Model: Core i5-1235UProcessor Cores: 10-core System Memory: 8GB Solid State Drive Capacity: 512GBGraphics: Integrated Intel Iris Xe GraphicsOperating System: Windows 11 Display Type: LEDFingerprint Reader: YESBacklit Keyboard: YESNumber of HDMI Outputs: 1Number of USB Ports: 3Number of USB 2.0 Ports: 1Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 1Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1Battery Life (up to): 10 hoursProduct Height: 0.78 inchesProduct Width: 12.76 inchesProduct Depth: 8.49 inchesProduct Weight: 3.15 lbComplimentary accessories: ABYS Mouse Pad
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | 8GB RAM | 512GB SSD |
| Voltage | 48 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.15 Pounds |
| Screen Size | 14 |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 3e219f2c-ba0c-425e-89f9-0f7231728620 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse Pad |
| Screen Finish | smooth, glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Includes headphone audio output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1235U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5-1235U |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mouse, External Display, Keyboard, Storage Devices, Printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 2.0 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Screen Bezel Thickness | 3 Mm |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.49"W x 0.78"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touch-based fingerprint reader |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form