| Management number | 216097520 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $146.40 | Model Number | 216097520 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Display】 15.6" HD Screen with Narrow Bezels 【Processor】 Intel Celeron N4020 Dual-Core, up to 2.8 GHz 【Graphics Performance】 Integrated Intel UHD Graphics 【Operating System】 Windows 11 Home 【RAM】20GB high-speed RAM 【Storage】128GB SSD + 128GB eMMC + 1TB Cloud Storage (Total: 1.2TB) 【Battery Life】 Up to 11 Hours 【Wireless Connectivity】 Wi-Fi 6 (2x2 802.11AX), Bluetooth 【Webcam & Privacy】 720p HD Webcam with Privacy Shutter 【Audio Technology】 Dual Dolby Audio Speakers 【Ports】 USB 2.0 x 1, USB 3.2 Gen 1 x 1, USB-C 3.2 Gen 1 x 1, HDMI 1.4b x 1, 4-in-1 SD Card Reader x 1, Audio Jack x 1, Power Connector x 1 【Chassis Design】 Durable PC/ABS Chassis 【Included Extras】 SD Card Slot, Microsoft 365 (1-Year Included), Xbox PC Game Pass (3-Month Included) 【Product Dimensions】 12.81" x 8.52" x 0.70" – Ultra Slim 【Weight】2.9 lb
| UPC | 195477306011 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Ideapad |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHG Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, SD card reader |
| Ram Memory Maximum Size | 36 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form