| Management number | 216119612 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $71.60 | Model Number | 216119612 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo IdeaPad 15.6" HD Laptop
| UPC | 196379104460 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.48 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo IdeaPad |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Athlon Silver 7120U |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | AMD Athlon MP |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 2nd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 610M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Headphone/ mic Combo, USB-A 2.0, USB-A 3.2, USB-C 3.2, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Multimedia, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form