| Management number | 216074330 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $259.60 | Model Number | 216074330 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||






| UPC | 196800799999 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 1 15IJL7 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Model Number | IdeaPad 1 15IJL7 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo IdeaPad Laptop |
| Warranty Type | Extended |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | N4500 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron N |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printer, Bluetooth Devices, Wi-Fi Devices |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Gemini Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 36 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 2800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 36 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form