| Management number | 216106137 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $163.55 | Model Number | 216106137 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||






| UPC | 196800357359 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| Voltage | 3.6 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 1 15IJL7 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.48 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Pentium Silver and Celeron N4000/N5000 series chipsets |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Model Number | IdeaPad 1 15IJL7 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | lenovo laptop |
| Screen Finish | Smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N4500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB 3.0 |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3, DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-in microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.03"L x 9.6"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form