| Management number | 216064626 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $275.60 | Model Number | 216064626 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Switching out of S mode in Windows 11 Windows 11 in S mode is designed for security and performance, exclusively running apps from the Microsoft Store. If you want to install an app that isn't available in the Microsoft Store, you'll need to switch out of S mode 1. On your PC running Windows 11 in S mode, open Settings > System > Activation. 2. In the Switch to Windows 11 Pro section, select Go to the Store. (If you also see an "Upgrade your edition of Windows" section, be careful not to click the "Go to the Store" link that appears there.) 3. On the Switch out of S mode (or similar) page that appears in the Microsoft Store, select the Get button. After you see a confirmation message on the page, you'll be able to install apps from outside of the Microsoft Store. Lenovo 14" Browse Laptop for Students and Business Processor: Intel Core i3-1215U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.4GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MB Display: 14" HD (1366x768) TN 220nits Anti-glare Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Memory: Upgraded to 20GB DDR4-3200 Storage: Upgraded to 1TB PCIe SSD Speakers: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio Camera: HD 720p with Privacy Shutter I/O Ports: 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x HDMI 1.4b 1 x Card reader 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Power connector Wireless: Wi-Fi 6 11ax, 2x2 + BT5.0 Dimensions (WxDxH): 12.8 x 8.52 x 0.70 inches Weight: 3.02 lbs
| UPC | 196800586193 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Lenovo |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Count | 6 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB 2.0, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form