| Management number | 216114419 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $239.60 | Model Number | 216114419 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The new Lenovo™ IdeaPad™ Flex 5i touchscreen laptop offers more ways to connect, interact, and immerse yourself. This 2-in-1 laptop delivers a powerful combination of performance, connectivity, and entertainment, with up to an 11th generation Intel® Core™ i7 processor. Enjoy crisp visuals on the 14" FHD (1920x1080) IPS display, along with the rich sound of user-facing, Dolby Audio™ speakers. The 360⁰ hinge and touchscreen on this convertible laptop let you use it as a notebook computer or a tablet, and you can flip it into "stand" or "tent" mode to stream your favorite movies or share your screen with others. Plus, it's thin and lightweight, just 0.82" thick and weighing in at 3.3 lbs. Take your Flex 5i touchscreen laptop with you everywhere and stay connected with WiFi 6 and Bluetooth® 5.The Flex 5i laptop has everything you need to accessorize your lifestyle, including a physical privacy shutter on the webcam, a fingerprint reader for improved security, a backlit display, and digital pen support (pen sold separately). Use your Windows computer the way that works best for you, with the keyboard, the touchscreen, or your digital pen (pen sold separately). Plus, with the long battery life, you can get more done with up to 10 hours* of power; with Quick Charge, you can enjoy an additional 2 hours of battery life with just a 15-minute charge.* All battery life claims are approximate and based on results using the MobileMark® 2014 battery life benchmark test. Actual battery life will vary and depends on many factors such as product configuration and usage, software use, wireless functionality, power management settings, and screen brightness. The maximum capacity of the battery will decrease with time and use.
| UPC | 195891977972 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2021 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 82HS00QHUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 hertz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Computer, Charger User Guide |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Includes built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones, and other accessories with USB-A, USB-C, HDMI, WiFi, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LCD with LED backlighting |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, Headphone, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | USB |
| Speaker Description | This product has built-in speakers. |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited with Premium Care |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.66"L x 8.56"W x 0.82"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Integrated touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form