| Management number | 216085889 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $106.96 | Model Number | 216085889 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing.Hard Drive: 128GB SSDMemory: 4GB DDR4 SDRAMDisplay: 15.6-inch HD DisplayScreen Resolution: 1366 x 768Processor: AMD Athlon Silver 7120U (2-Core, 2.4 GHz up to 3.5 GHz)Graphics: AMD Radeon GraphicsOperating system: Windows 11Ports: 1 x USB-A 2.0, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2,1 x HDMI,1 x Headphone JackWireless connectivity WiFi and BluetoothWebcam YesColor: Cloud GreyDimensions L x W x H (inches): 14.18 x 9.29 x 0.7Weight: 3.48 lbs
| UPC | 195477077546 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.48 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Raven |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 82VG0091US |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adapter, Webcam |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 91 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-Definition Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7120U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Athlon |
| Audio Output Type | Headphone Jack |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, external storage devices, displays, wireless keyboards, wireless mice, wireless headphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Zen 1 |
| Graphics Coprocessor | AMD |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 65 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form