| Management number | 216068388 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $208.35 | Model Number | 216068388 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
You work hard to get the job done, no matter where the job takes you. The 14-inch ThinkPad L480 has the versatility, power, and portability to keep up - and to make your job easier. The perfect business partner!
| UPC | 192158560793 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | ThinkPad L480 |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | i5-8250u |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel HM370 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo (United States), Inc. |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 20LS0002US |
| Power Device | USB-C power adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Notebook, USB-C power adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Lenovo Thinkpad L480 20LS 14" Notebook - Windows - Intel Core i5 1.6 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8250u |
| Operating System | Windows |
| Processor Series | Core i5 8250U |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices, external displays via HDMI, Bluetooth devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | qwerty |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 years limited warranty; battery - 1 year limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11abg |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| External Testing Certification | Energy Star |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.99"L x 14.99"W x 0.75"Th |
| Global Trade Identification Number | 00192158560793 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Other Special Features of the Product | Windows 10 Pro 64-bit |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form