| Management number | 216086318 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $200.00 | Model Number | 216086318 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
📌General Brand: Lenovo Color: Cloud Grey Memory: 16GB DDR4-3200 (Soldered) Storage: 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD Operating System: Windows 11 📌Processor Processor Manufacturer: Intel Processor Model: Core i5-1235U Processor Speed: 1.3GHz (Up to 4.4GHz Turbo Boost) Processor Cores: 10 (2 Performance + 8 Efficiency) Processor Threads: 12 📌Graphics GPU: Intel Iris Xe Graphics (Functions as UHD Graphics) Graphic Memory: Shared Memory Graphic Type: Integrated Graphics 📌Display Screen Size: 15.6 Inches Screen Type: TN Anti-Glare Resolution: 1920 x 1080 (Full HD) Brightness: 220 nits 📌Network & Communications Wireless LAN: Wi-Fi 6 (802.11ax 2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.2 📌Ports 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (Data Transfer Only) 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone/Microphone Combo Jack 1 x SD Card Reader 1 x Power Connector 📌Interface Microphone: Dual Array Microphones Speaker: Stereo Speakers (1.5W x2, Dolby Audio) Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Keyboard: Non-Backlit, English Touchpad: Precision TouchPad (69 x 104 mm) 📌Power & Battery AC Adapter: 65W Round Tip (3-pin) Battery: 42Wh 📌Physical Characteristics Dimensions (W x D x H): 14.18 x 9.29 x 0.70 inches Weight: 3.59 Pounds Included in the Box: Laptop & Power Adapter 📌Additional Features Fast PCIe SSD for Quick Performance Lightweight Design for Easy Portability Wi-Fi 6 for Faster Wireless Connectivity Privacy Shutter for Secure Webcam Use Ideal for Students & Everyday Computing Tasks
| UPC | 195477081338 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 00CJI5 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 00CJI5 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | laptop |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1235U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Monitor, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Non-Backlit, English |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year seller's warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Home, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti-glare display, Dolby Audio, HD webcam, Lightweight design, PCIe 4.0 SSD, Precision TouchPad, Privacy shutter, SD card reader, USB-C port, Wi-Fi 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form