| Management number | 216070324 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $120.00 | Model Number | 216070324 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Celeron N4500 (2C / 2T, 1.1 / 2.8GHz, 4MB) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home S Mode Memory: Up to 36 GB DDR4 Hard Drive: Dual Storage: Up to 1TB SSD + 128GB eMMC Display: 15.6" HD (1366x768) TN 220nits Anti-glare Audio: High Definition (HD) Audio Speaker: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio Keyboard: Full-size, English with numeric keypad Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Connectivity: Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5 Ports: 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack(3.5mm) 1 x Card reader 1 x Power connector Battery: 42Wh,Up to 9 Hours Color: Grey Dimensions L x W x H (inches): 14.18 x 9.29 x 0.70 Weight: 3.42 lbs
| UPC | 195477407886 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Ideapad |
| Model Year | 2026 |
| Screen Size | 15.6 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4500 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, USB-A, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form