| Management number | 214942909 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $65.92 | Model Number | 214942909 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Description:◆ This induction cooktop can be used for iron, stainless steel and cast iron pots and flat cookwares.◆ 3500W high-power induction hob, specially designed solenoid oversized coil can achieve uniform heating to ensure a stable operation with high power for a long time.◆ The induction cooktop is made of stainless steel body for waterproof and rust-proof. It features a thick black crystal panel for excellent heat conductivity.◆ This cooktop burner allows precise control of time, temperature and heat during cooking.◆ The panel has a LED display and 3 indicator lights, easy for you to monitor its working status.◆ 13-speed adjustment can bring more flexible use to meet your different requirements for cooking.◆ 24-hour timed cooking design, you can first adjust the heat, and then set the timing period, so that the food can be kept warm all day.◆ 2 inlets and 2 outlets large channel air path design speeds up the heat dissipation for continuously working.◆ The circuit protection sensor automatically detects the hazard to prevent problems such as overheating and short-circuiting, increasing safety in use.Specifications:◆ Style: Induction Cooktop◆ Material: Black Crystal Panel + Stainless Steel◆ Color: Black + Silver + Blue◆ Voltage: 110V◆ Power: 3500W◆ Adjustment Range: 400-3500W◆ Rated Frequency: 60Hz◆ Control Mode: Push-button◆ Induction Oven Head: Single◆ Adjustable Speeds: 13◆ Panel Size: 12''◆ Solenoid Coil: Copper Wire 22 Turns◆ Coil Discs Diameter: 9''◆ Product Size: 18'' x 14'' x 4''◆ Package Size: 20'' x 16'' x 7''◆ Product Weight: 12 lbs◆ Shipping Weight: 15 lbsPackage Includes:◆ 1 x Induction Cooker◆ 1 x English Instructions
| UPC | 722487970101 |
|---|---|
| Color | 400-3500W Burner |
| Voltage | 110 Volts |
| Wattage | 3500 watts |
| Material | Stainless Steel Body + Black Crystal Panel |
| Brand Name | HYYKJ-US |
| Item Weight | 12 Pounds |
| Part Number | LD-3500W |
| Model Number | 3500W |
| Power Source | AC |
| Controls Type | Touch |
| Item Type Name | Induction Hot Plate |
| Heating Element | Radiant |
| Special Features | 13-speed adjustment for different cooking |
| Included Components | 1 x Induction Cooker + 1 x English Instructions |
| Item Dimensions D x W x H | 18"D x 14"W x 4"H |
| Number of Heating Elements | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form