| Management number | 216066097 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216066097 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
iBUYPOWER Pro Gaming PC Computer Desktop 141i (Intel i7 10700K 3.8GHz, NVIDIA RTX 2060 Super 8GB, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, WiFi ready, Windows 10 Home)
| UPC | 848604040554 |
|---|---|
| Brand | iBUYPOWER |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 141i |
| Resolution | 1920 x 1080 or higher |
| Screen Size | 1 Centimeters |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | iBUYPOWER |
| Memory Speed | 3000 MHz |
| Model Number | 141i |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | iBUYPOWER Desktop, Quick Start Guide, iBUYPOWER USB Keyboard, iBUYPOWER USB Mouse, Power Cord, Windows Install CD, Drivers Install CD’s |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Core i7-10700K |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 3000 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Full-size, membrane, QWERTY, wired USB keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor and Lifetime Tech Support |
| Wireless Compability | 802.11ab |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, DVI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 5 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form