| Management number | 217445015 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $10.80 | Model Number | 217445015 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Grab, squeeze, hydrate. Cool. Made for athletes — great for the gym, practice field, game day — the Polar Sport delivers quick hydration and keeps its contents cool. Optimized for effortless use, the slim, ergonomic design fits securely in your hand. The ultrathin exterior sheds grams and makes for an easy squeeze, the Sport Cap delivers great flow then pushes closed for a tight seal, and the integrated Dash Handle makes grab-and-go a breeze. Included in the package: - Two 20oz Insulated Squeeze Bottle - Sport Cap and Valve - Basic Care & Use Instructions Specifications Per Bottle: - Capacity: 600 ml / 20 fl oz - Weight: 110 g / 3.9 oz - Dimensions: 234 mm x 74 mm / 9.2 in x 2.9 in - Material: PP, TPU, HDPE, LDPE
| UPC | 834456005759 |
|---|---|
| Size | 20oz/600ml |
| Color | Contender Black |
| Shape | Round |
| Title | HydraPak | Polar Bottle - Polar Sport Insulated Water Bottle 2-Pack - BPA-Free, Sport & Bike Squeeze Bottle with Handle (Contender Black, 600ml / 20oz) |
| Capacity | 600 Milliliters |
| Brand Name | HydraPak |
| List Price | 30.00 |
| Model Name | HydraPak Polar Sport - 20oz, Contender Black |
| Style Name | 20oz/600ml (2-Pack) |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Bottle Type | Insulated Sports Bottle |
| Item Weight | 220 Grams |
| Reusability | Reusable |
| Manufacturer | HydraPak |
| Model Number | K2PSB20E15 |
| Material Type | High Density Polyethylene, Low Density Polyethylene, Polypropylene, Thermoplastic Polyurethane |
| Item Type Name | Water Bottle |
| Package Weight | 0.25 Kilograms |
| Number of Items | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Included Components | 2 Water Bottle & Lids |
| Key Product Features | EASY TO CLEAN: The cap’s two pieces — lid and valve — easily separate for top-rack dishwasher cleaning., EASY TO SQUEEZE: Flexible, ultra-light materials and a unique grip groove combine for a sure hold and high-flow squeeze., SPORT CAP WITH HANDLE: Pull for a quick stream of water and push to lock for leakproof transport. The Dash Handle provides quick access during activity. Easy to transport and comfortable to carry., TRI-LAYER INSULATED WATER BOTTLE: The original, 100% BPA-free Sport Insulated water bottle. Tri-layer Insulation combines an external reflective heat shield with layers of insulating foam to keep liquids cool., VERSATILE FOR ANY ACTIVITY: Your go-to sports bottle for team sports, the gym, the studio, or on the trail. Optimized to fit in your bike cage, backpack pocket, or cup holder. Effortless to hold and squeeze. |
| Manufacturer Part Number | K2PSB20E15 |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Manufacturer Warranty Description | Lifetime Warranty |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form