| Management number | 217183910 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $239.60 | Model Number | 217183910 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | HUGEROCK |
|---|---|
| Color | Desert Yellow |
| Generation | Android 13 |
| Model Name | X70 |
| Model Year | 2022 |
| Item Weight | 1.37 Kilograms |
| Screen Size | 7 Inches |
| Sensor Type | GPS Sensor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HUGEROCK |
| Model Number | X70 |
| Battery Power | 37 Watt Hours |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | ARM |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Camera Description | Front |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, GPS, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 7 Hours |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | ARM Cortex |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | motorcycle navigation, bicycle navigation, camping, sea fishing |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Maximum Display Brightness | 2600 Nit |
| GPS Geotagging Functionality | GPS |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 37 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.19"L x 4.76"W x 0.63"Th |
| Other Special Features of the Product | 12V Direct Charging on Motorcycle, Rugged, Waterproof |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form