| Management number | 215159012 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $68.04 | Model Number | 215159012 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Specifications: Processor: Intel Quad Core i3-6100 RAM: 8GB DDR4 RAM Storage: 256GB SSD Operating System: Windows 11 Pro 64 Bit Ports: 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 1 x Microphone/Headphone 1 x headphone. 1 x Audio Line In 1 x Audio Line Out 6 x USB 3.0 1 x RJ-45 3 xDisplayPort Includes: USB WIFI and USB Bluetooth Keyboard and Mouse HP Z240 SFF
| UPC | 799787176335 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Z240 SFF |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Z240 SFF |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | i3-6100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form