| Management number | 216067998 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $296.00 | Model Number | 216067998 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Z1 Entry Tower G5 Workstation from HP is certified for pro software, allowing users to gain speed and efficiency in their workflows. The full value of your investment comes with expansion that extends the life of your PC.Specifications:Operating System: Windows 10 Pro x64CPU: Intel Core i7 - 9700 3.0GhzCPU Details: 8 Cores | 8 Threads | 12MB Cache | 65WMemory: 16GB DDR4Hard Drive: 2TB NVMe PCIe M.2 SSDOptical: NoneScreen: No ScreenVideo Card: Intel UHD Graphics 630USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports: 1USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports: 4USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports: 2USB 2.0 Type-A Ports: 4Display Ports: 2Serial Port: None (Some units may ship with the optional serial port)VGA Ports: None (Some units may ship with the optional VGA port)Ethernet: 10/100/1000 Mbps, GigabitMouse/Keyboard: Not Included (Sold Separately)WiFi: Not Included (Sold Separately)Includes: Desktop Computer preloaded with Windows 10 and power cord.Previously Used, Seller RefurbishedThis PC has been thoroughly tested under the guidelines of the Microsoft Refurbisher program and is guaranteed to be in perfect working order.Recovery InformationRecovery media can be created from any Windows machine using the Windows Media Creation Tool. This is a free download from Microsoft that allows you to make a bootable DVD or USB device that can be used to fully recover the operating system at any time. If you do not have a spare PC to create the recovery media, we recommend creating the media on this PC before any potential hard disk failures on your machine as we are not responsible for any loss of data.
| UPC | 795934857218 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Z1 G5 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | Z1 G5 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | No Keyboard, No Monitor, No Mouse, No Wifi, Power Cord and Computer Only |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 14.6 x 14.4 x 6.1 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Power Consumption | 65 Watts |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form