| Management number | 216065677 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $375.60 | Model Number | 216065677 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 198361717474 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Grey |
| Voltage | 19 Volts (DC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Victus |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-P |
| CPU L2 Cache | 12 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 12450H |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 hertz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation, USB Hub |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated |
| Compatible Devices | Laptop accessories |
| Display Technology | IPS |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 1TB PCIe NVMe SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form