| Management number | 216106586 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $415.60 | Model Number | 216106586 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU:AMD Ryzen 5 7535HS ( 3.3 GHz base clock, up to 4.55 GHz max boost clock, 16 MB cache, 6 cores, 12 threads)Memory: Up to 64GB RAMHard Drive: Up to 2TB SSD Operating System:Windows 11 HomeGraphics: AMD Radeon RX 6550MDisplay:15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz Anti-Glare, 1080p Full High Definition resolution for smoothPorts:1 x USB Type-C2 x USB Type-A1 x HDMI1 x RJ-451 x SD Card Reader1 x Headphone/Microphone ComboWebcam:YesBacklit Keyboard:Yes (Switch: FN+F4)Wireless Connectivity:Wi-Fi 6 and BluetoothLength: 14.09 inchWidth: 0.93 inchHeight: 10.04 inchWeight: 7.39 lbsColor:Silver
| UPC | 198122434749 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | TPN-Q279_598U1AV |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP inc. |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | TPN-Q279_598U1AV |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Victus Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.55 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 7535HS |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, SD Card, headphone/microphone combo, Wi-Fi, or Bluetooth interfaces. |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming, Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4550 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.4"W x 0.93"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form