| Management number | 216105621 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $418.40 | Model Number | 216105621 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Display:15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz Anti-Glare, 1080p Full High Definition resolution for smooth CPU:AMD Ryzen 5 7535HS ( 3.3 GHz base clock, up to 4.55 GHz max boost clock, 16 MB cache, 6 cores, 12 threads) Storage: Upgraded to 1TB PCIe SSD Memory: Upgraded to 32GB RAM Graphics:AMD Radeon RX 6550M Operating System:Windows 11 Home Ports: 1 x USB Type-C 2 x USB Type-A 1 x HDMI 1 x RJ-45 1 x SD Card Reader 1 x Headphone/Microphone Combo
| UPC | 198122408221 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1920×1080 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| CPU Model Number | 7535 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, SD Card, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.55 GHz |
| Connectivity Technology | USB Type-C, USB Type-A, HDMI, SD Card Reader, Headphone/Microphone Combo, Wi-Fi 6, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 0.93"W x 10.04"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form