| Management number | 216142729 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $120.00 | Model Number | 216142729 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Processor 【Graphics】 Intel Graphics 【OS】 Windows 11 Home 64-bit 【Memory】 8GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 1.2TB Storage (1TB OneDrive + 192GB SSD) 【 Display 】 14-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSC 【Wireless】 WiFi 802.11 + Bluetooth 5.4 【Audio】 High Definition (HD) Audio, Stereo speakers 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones 【Ports】 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 DisplayPort 1.2 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x Multi-Format SD Media Card Reader 【Battery】 Up to 11.5 Hours 【Color】Rose Gold 【Dimensions】 12.76 x 8.86 x 0.71 【Weight】 3.24 lbs 【Bundle】 1 x 1 Year Office 365 Subsciption
| UPC | 194850371486 194850314919 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Snow White |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | UltraBook |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | UltraBook |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| HardDrive Size | 192 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel CPU |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.8"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form