| Management number | 216082328 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $208.80 | Model Number | 216082328 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
System&PerformanceOperating System: Windows 11 Home English 64-bitProcessor: 13th Gen Intel Core i3-1315U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MBChipset: Intel integrated SoCMemory: 16GB DDR4 SDRAMStorage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSDGraphics: Intel UHD Graphics (Integrated)Display15.6-inch diagonal HD (1366 x 768) touchscreen display featuring a micro-edge design, BrightView panel, 250 nits brightness, and 45% NTSC color coverage.Camera&AudioCamera: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual-array digital microphonesAudio: HD Audio with stereo speakersInput DevicesKeyboard: Full-size soft grey keyboard with numeric keypadTouchpad: HP Imagepad with Precision Touchpad supportConnectivity&PortsWireless: Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless cardPorts:1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors)2 USB Type-A 5Gbps signaling rate1 AC smart pin1 HDMI 1.4b1 headphone/microphone comboDesign&SecurityColor: Natural SilverProduct Design: Matte paint cover and keyboard frame finish with textured baseSecurity Management: Mic mute key; Camera privacy shutterPower&DimensionsPower Supply: 45W Smart AC power adapterDimensions (W x D x H): 14.17" x 9.29" x 0.73" (35.98 x 23.6 x 1.86 cm)Weight: 3.52 lb / 1.60 kg
| UPC | 197497697773 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | 15 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | i3-1315U |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, HDMI displays, headphones, wireless devices via Wi-Fi and Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB Type-C, USB Type-A, HDMI, Headphone/Microphone Combo |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Education, Everyday Use, Photo Editing |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form