| Management number | 216097423 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $171.99 | Model Number | 216097423 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system: Windows 11 Home English 64bitDisplay: 15.6-inch diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSCProcessor: 13th Gen Intel Core i3-1315U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MBChipset: Intel integrated SoCMemory: 8GB DDR4 SDRAMStorage 256GB PCIe NVMe M.2 SSDGraphics (integrated): Intel UHD GraphicsPorts: 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone comboCamera: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphonesAudio: HD Audio with stereo speakersKeyboard: Full-size, soft grey keyboard with numeric keypadPointing device: HP Imagepad;Precision Touchpad supportWireless: Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless cardPower supply type: 45 W Smart AC power adapterColor: Natural silverProduct design: Matte paint cover and keyboard frame finish, textured baseSecurity management: Mic mute key; Camera privacy shutterDimensions(W x D x H): 14.17" x 9.29" x 0.73" / 35.98 x 23.6 x 1.86 cm Weight: 3.52 lb / 1.60 kg
| UPC | 197497696622 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form