| Management number | 216068185 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $104.35 | Model Number | 216068185 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 192545431514 192545431590 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 4BW89UT#ABA |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Item Weight | 10.1 Pounds |
| Screen Size | 1.00 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | HP INC. |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 4BW89UT |
| Video Output | DisplayPort |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 10.63 x 11.65 x 3.74 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | 8032 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, VGA |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | 1TB HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Optical Storage Device | DVD-W |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 1 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Global Trade Identification Number | 00192545431514 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form