| Management number | 216064986 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $97.39 | Model Number | 216064986 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Promo ProDesktop 600 G3 SFF, 7700 Core i7-4C, 1TB HDD 7200 SATA, 8GB DDR42400 (sng ch), Windows 10 Pro 64, 3-3-3-Wty
| UPC | 190781378235 190781378242 |
|---|---|
| Brand | HEWLETT PACKARD |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | ProDesk 600 G3 |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 9.99 Pounds |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 1FY50UT |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 10.63 x 3.74 x 1.17 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-7700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7-7700 |
| Specification Met | 1FY50UT#ABA |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Global Trade Identification Number | 00190781378242 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form