| Management number | 216086375 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $79.60 | Model Number | 216086375 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 2024 Portable 15'' HD Micro-Edge IPS Laptop, Intel Pentium Processor Up to 3.68GHz, 4GB DDR4, 128GB SSD, HDMI, Webcam, Ultra-Fast 6th Gen WiFi, Windows 11 OS, Dale Blue, Renewed
| UPC | 199642188891 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Dale Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15" Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 15" Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Charger |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.68 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Pentium |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Pentium |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, audio accessories, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled devices |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 30-Day |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.68 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.8"L x 8.08"W x 0.95"Th |
| Other Special Features of the Product | High Quality |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form