| Management number | 216082637 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216082637 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A laptop to help you step up and out. With a thin, sleek design, the HP Pavilion Plus 14 inch diagonal Laptop PC looks professional, and with an AMD Ryzen 7000 series 5 processor, you have the power to follow through. Whether it’s an all-day deadline crunch, impromptu brainstorm session, or an all-night gaming getaway, this laptop has an all-day battery life, intelligent Wi-Fi and high-performance power to handle all the things you need it to. Powered with a reliable AMD Ryzen processor, for astonishing performance to handle all the things you need it to. The 14 inch diagonal display brings out all the dynamic details of your movies, games, and projects. A large-font, high-contrast keyboard gives you effortless accuracy, for a laptop that’s pixel perfect and perfectly you. Log in quickly through the 5MP IR camera with Windows Hello face recognition. HP Presence technology connects you to your co-workers, classmates, or collaborators like never before thanks to smart HP video controls. The dual array mic carries your voice with clarity whether you’re presenting a big project or making small talk. A manual camera shutter button, ensures you’re only on cam when you mean to be. With an EPEAT Gold Registered and ENERGY STAR Certified design, you can be confident your PC does good things for the planet, while doing amazing things for you. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com. ENERGY STAR and the ENERGY STAR mark are registered trademarks owned by the U.S. Environmental Protection Agency. Based on U.S. EPEAT registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT. EPEAT status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.




| UPC | 197192596364 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural silver aluminum |
| Voltage | 20 Volts |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion Plus Laptop 14-ey0010nr |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Standard laptop |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | Rembrandt |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD RZ608 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | 8C0W8UA#ABA |
| Power Device | USB Type-C adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Pavilion Plus Laptop 14-ey0010nr |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers with HP Audio Boost |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 7540U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Unknown |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | Devices with compatible ports, wireless capabilities, or running Windows 11 Home |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Speaker Description | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Wireless Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5000 series |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 740M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5x |
| Memory Slots Available | onboard |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Everyday computing, Home |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.36"L x 8.94"W x 0.69"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard), 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo, AMD Ryzen 5 7540U (up to 4.9 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads), Paint finish |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form