| Management number | 216076626 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $152.00 | Model Number | 216076626 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Pavilion Lightweight 16" 2K Laptop, Ryzen 5 8540U Processor Up to 4.89GHz, 8GB LPDDR5, 512GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11 Home OS, Star Gray, Renewed
| UPC | 197961359091 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Dale Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP 16" Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 16" Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.89 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 4th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 30-Day |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.89 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.2"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | High Quality |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form