| Management number | 216065851 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $220.00 | Model Number | 216065851 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-N305 Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home Memory: 16 GB DDR4 RAM Hard Drive: 256 GB PCIe NVMe M.2 SSD Optical Drive: No Display: 17.3-inch diagonal, HD+ (1600 x 900), anti-glare Connectivity: Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.3 wireless card Audio: High Definition (HD) Audio Speakers: Stereo speakers Keyboard: Full-size keyboard with the numeric keypad Touchpad: HP Multi-touch Imagepad Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ports: 2 x USB Type-A 1 x USB Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x AC Smart pin 1 x 3.5 mm Headphone / microphone combo Battery: Up to 7 hours and 15 minutes (mixed usage) Up to 10 hours (video playback) Color: Natural Silver Dimensions L x W x H (inches): 15.78 x 10.15 x 0.78 Weight: 4.60 lb
| UPC | 194850603327 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pavilion |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Pavilion |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-N305 Processor |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form