| Management number | 216115518 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216115518 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Windows 11 Home Experience the most secure Windows ever built with fast boot times, increased responsiveness, and added protection against phishing and malware. Micro-edge displaye With virtually no bezel encircling the display, an ultra-wide viewing experience provides for seamless multi-monitor set-ups. A dynamic processor that adapts to you for superior multi-tasking performance 13th Gen Intel Core processor distributes performance where you need it the most — saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. Intel Iris Xe Graphics Smoothly stream 4K content and play your favorite games. PCIe NVMe SSD storage Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive. HP Fast Charge Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes. Screen to body ratio Revolutionize your display and see more of what you love with this slim bezel design. Enjoy an immersive multimedia experience with a maximized viewing area. Sleek design Easily take this thin and light PC from room to room or on the road. Wi-Fi 6 Stay connected to Wi-Fi and to Bluetooth accessories with wireless technology. Dual array microphones With two microphones and advanced noise reduction technology, you'll always sound crystal clear when you video chat or record. HP True Vision HD Camera Video chat with vibrant clarity, even in low light. Made with the planet in mind The HP 15.6-inch Laptop is EPEAT Silver registered and ENERGY STAR certified. And it contains sustainable, post-consumer recycled plastics.
| UPC | 198828418883 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15.6 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 45.0 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Pavilion |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Screen Finish | Touchscreen |
| Warranty Type | One-year seller warranty |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i7-1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front, Privacy |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 GHz |
| Speaker Description | Stereo |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 2024 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad, Privacy Camera |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form