| Management number | 212239470 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $336.00 | Model Number | 212239470 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-N305 Processor (8 cores, up to 4.4 GHz) Graphics : Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Memory: 16 GB DDR4 Hard Drive: 2.5TB Storage (2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive + 512GB External SSD) Optical Drive: None Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) Audio: HD Audio with stereo speakers Keyboard: US English, Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HP True Vision HD camera Ports: 2 x USB 3.1 Type-A (5Gbps signalling rate) 1 x USB 3.1 Type-C (5Gbps signalling rate) 1 x HDMI 1 x Headphone / microphone combo jack 1 x AC smart pin Battery: Up to 11 Hours Color: Silver Dimensions: 14.17 x 9.29x 0.73 inches Weight: 3.52 lbs
| UPC | 194850233104 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pavilion |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Pavilion |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | laptop |
| Screen Finish | Matte/anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD Audio with stereo speakers |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 2.5 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N305 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Audio Output Type | Internal, Headphone |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HD |
| Compatible Devices | Laptop, External Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Stereo speakers with HD Audio |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year seller warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Built-in microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB, HDMI, Headphone/Mic combo |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form