| Management number | 216097612 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $239.60 | Model Number | 216097612 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 736900259025 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p, 4K, 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.21 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | Touchscreen |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | HP Pavilion 15 Notebook PC |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 15 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8250U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Full HD |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3400 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| LithiumBattery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.53"L x 14.11"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Webcam, HD Audio, Support 4K Output |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form