| Management number | 215158658 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $1,119.60 | Model Number | 215158658 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Create without limits on the world's GREATEST All-in-One HP 32 PC. Massive 32-inch IPS, three-sided micro-edge, antiglare, 350 nits, 98% DCI-P3, Non-touch screen. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare. You can bring your videos and photos projects to life like a pro at home. Designed to impress, captivate, and inspire with a 32-inch diagonal display. All wrapped in a STUNNINGLY GORGEOUS All-in-One design packing EXTREME TOP OF THE LINE computing power available today. The stunning and elegant HP 32 packs as much ULTRA power as it does gorgeous looks. This EXTREME edition All-in-One PC is packed with Intel's latest 14th gen Core i7 processor i7-14700K 20 CORE with a TURBO BOOST of 5.60GHz, it is topped off with 32 GB of RAM for ULTRA performance and comes with a FAST 8 TB SSD drive that will last and last and keep your system SUPER FAST! Designed to stop you in your tracks, this massive, micro-edge display with integrated privacy camera practically floats above a sculpted stand and sound bar. This is an entirely new world of sight and sound. Embrace the ultimate cinematic experience on QHD (2560 x 1440) 32-inch diagonal display, with audio by Bang & Olufsen. Comes with 31.5" diagonal 350 mits display. It is also equipped with a built-in HP True Vision 5 MP IR privacy camera with dual array digital microphone; mini remote control; Bang & Olufsen speakers, Gigabit Ethernet RJ45 port, Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2 combo; 3-in-1 memory card reader; 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB Type-C 3.1 / USB 3.2 Gen 1, 3x HDMI 2.0 In; wireless keyboard/mouse; Windows 11 Pro and MUCH MORE.
| UPC | 884420557999 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Sparkling Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | Pavilion 32 Extreme |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Style Name | Modern |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Pavilion 32 Extreme |
| Speaker Type | High-end |
| Video Output | HDMI |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 28.13 x 8.04 x 21.96 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 5.6 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14700K |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Security Features | Facial Recognition |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Anti Glare Display |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Bang & Olufsen |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 8TB SSD m.2 Drive |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Biometric Security Feature | Facial Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form