| Management number | 212189354 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $36.00 | Model Number | 212189354 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
KEY SPECIFICATIONS: PC Type: 2-in-1 Laptop Computer PC Series: HP OmniBook X Flip Processor: Intel Core Ultra 5 226V Processor (8-Core, 8M Cache, Up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology ), Intel AI Boost (40 NPU TOPS) Memory: 16GB LPDDR5x Storage: 512GB SSD Graphics: Integrated Intel Arc 130V GPU Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS Touchscreen (400nits) Communications: Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 Camera: 5MP IR Camera with Privacy Shutter Audio: Poly Studio with dual speakers, DTS: X Ultra Keyboard: Backlit Keyboard Operating system: Windows 11 Ports & Slots: 1x Thunderbolt 4 with USB Type-C (40Gbps signaling rate, USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge), 1x USB Type-C (10Gbps signaling rate, USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge), 2x USB Type-A (10Gbps signaling rate), 1x Headphone/microphone combo, 1x HDMI 2.1 Additional Information: Dimensions: 8.60" x 12.32" x 0.58" Approximate Weight: 3.06 pounds
| UPC | 693031355135 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Atmospheric Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook X Flip Ultra 5 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Authorized DLCA Accessory |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 226V |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | IPS |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other accessories using USB, Thunderbolt, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel Arc 130V GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax, 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.6"L x 12.32"W x 0.58"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form