| Management number | 216101933 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $280.00 | Model Number | 216101933 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
BWE sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing Storage: Upgraded to 1TB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive Memory: Upgraded to 16GB LPDDR5x RAM HP Omni book 5 16 IN Coplilot + AI PC Business Laptop Processor: AMD Octa-core Ryzen AI 7 350 Processor (Base Clock 2GHz, Max Boost Clock Up to 5GHz, 16MB L3 Cache, 16 Threads) Display: 16" 1920 x 1200 WUXGA Anti-glare 300 nits Thin Bezel Display micro-edge, 62.5% sRGB , AMD FreeSync Graphics: AMD Radeon 860M Graphics Keyboard: Backlit Keyboard Operating System: Windows 11 Pro Ports: 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging / 10Gbps 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A support 10Gbps 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps 1 x HDMI V2.1 1 x Headphone/Microphone Combo Jack Wireless: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Bluetooth 5.4 Audio: Stereo speakers Camera: 1080p FHD IR Privacy Dimensions (W x D x H): 14.08" x 10.03" x 0.73" Weight: 3.97 lbs lbs Color: Glacier Silver
| UPC | 198990109589 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 350 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Touchpad Feature | Clickpad |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | NO |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 860M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.08"L x 10.03"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form