| Management number | 216119449 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $543.60 | Model Number | 216119449 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations, so the original factory box will be opened and resealed to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. Defects & blemishes are significantly reduced by our professional inspection & testing. Processor & Memory: Intel Evo platform powered by Intel Core Ultra 7 258V, 8-Core, Up to 4.8 GHz Intel AI Boost (47 NPU TOPS) 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s Drives: 1 TB PCIe Gen4 SSD No Optical Drive Display & Graphics: 17.3" diagonal 16:10 aspect ratio, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Operating System: Windows 11 PRO Communications: Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 5MP IR camera with temporal AI noise reduction and privacy shutter Integrated dual array digital microphones Dual speakers and audiotuning by Poly Studio Keyboard: Full-size, backlit, lattice-less keyboard, soft grey keyboard with numeric keypad Larger font sizefor improved legibility 1:1 square keys, HP Imagepad Ports & Slots: 1 x Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) 1 x USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPortTM 1.4a, HP Sleep and Charge) 3 x USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x Headphone/Speaker/Line-Out Jack 1 x HDMI 2.1 Power Supply: 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer battery 100 W USB Type-C power adapter Dimensions & Weight: Dimensions: 15.59"W x 10.18"D x 0.60"H Weight (approximately): 5.18 lbs What's in the Box: Laptop Charger User guide Cuertns Stylus Pen 512GB External SSD
| UPC | 198990116617 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | OmniBook |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Ultrabook |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 8533 MHz |
| Model Number | OmniBook 7 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt (with DisplayPort) |
| BuiltIn Media | Laptop | Charger | User guide | Cuertns Stylus pen | 512GB External SSD |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 Processor 258V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Poly Studio with dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 2nd Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, numeric keypad with larger font size |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.18"L x 10.18"W x 0.6"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form