| Management number | 216076859 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216076859 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Features: Next Gen AI PC: AMD Ryzen AI 7 350 (8-Core) Processor, Built-in NPU Microsoft Copilot: Boost Your Creativity and Productivity with The Copilot Key FHD IR Camera: Enhanced by AI Noise Reduction and Windows Studio Effects HP Fast Charge: Go from 0 to 50% Charge in Approximately 45 Minutes Integrated AMD Radeon 860M Graphics: For Thrilling Gaming Performance
| UPC | 198990660288 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | 16-ag1075cl |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.97 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | WUXGA (1920 x 1080) |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | 16-ag1075cl |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Charger |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen AI 7 350 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen AI |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI compatible accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 860M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard, Full-size |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-year |
| Wireless Compability | Infrared |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 65 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.08"L x 10.03"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form