| Management number | 216140513 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $1,239.60 | Model Number | 216140513 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen AI 9 HX 375 (12 Cores, 24 Threads, 24MB L3 Cache, Base Frequency at 2.0GHz, Up to 5.1GHz at Max Turbo Frequency)Memory: Up to 64GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 4TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Graphics (12GB GDDR7)Display: 16" WQXGA (2560 × 1600), 240Hz, 3 ms response time, IPS, anti-glare, Low Blue Light, micro-edge, 500 nits, 100% sRGBPorts:2 x Superspeed USB Type-A2 x Superspeed USB Type-C1 x HDMI1 x RJ-451 x Headphone/Microphone ComboOptical Drive: NoneMedia Drive: NoneWebcam: YesRGB Backlit Keyboard: Yes(Fn+F4)Bundle: Thunderobot 7 in-1 USB-C HubWireless Connectivity: Wi-Fi 6 & BluetoothDimensions: 14.04" x 10.59" x 0.98"Weight: 6.1 lbsColor: Black
| UPC | 199485320731 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TPN-I144 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | TPN-I144 |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Omen Gaming Laptop |
| HardDrive Size | 4 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 375 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB, HDMI, or Ethernet-compatible accessories |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.04"L x 10.59"W x 0.98"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form