| Management number | 216073911 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $711.60 | Model Number | 216073911 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Omen 17 Gaming Laptop, NVIDIA GeForce RTX 5060, AMD Ryzen AI 9
| UPC | 196188871522 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP Omen 17 Gaming Laptop |
| Item Weight | 9 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | HP Omen 17 Gaming Laptop |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Others |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Graphics Description | Dedicated |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13.5"W x 4"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form